Ze względu na liczne zastosowania, od momentu powstania na początku wieku XX aż po dzień dzisiejszy, teoria funkcji prawie okresowych cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem matematyków.
W pierwszej części odczytu przedstawimy definicje oraz podstawowe własności funkcji prawie okresowych w sensie Stiepanowa oraz tzw. funkcji $\mu$-prawie okresowych. Szczególną uwagę poświęcimy zagadnieniu istnienia tzw. wartości średniej dla omawianych klas funkcji. Dodajmy, że funkcje prawie okresowe w sensie Stiepanowa oraz $\mu$-prawie okresowe stanowią naturalne uogólnienie klasycznych funkcji prawie okresowych w sensie Bohra na przypadek nieciągły.
W drugiej części odczytu omówimy zastosowania funkcji prawie okresowych w sensie Stiepanowa oraz $\mu$-prawie okresowych w modelach typu integrate-and-fire. Modele typu integrate-and-fire sÄ… wykorzystywane m.in. do opisu aktywnoÅ›ci neuronów. W ukÅ‚adach tych dynamika opisywana przez równanie różniczkowe zostaje zaburzona tak zwanym „resetowaniem” do wartoÅ›ci spoczynkowej. Resetowanie zwiÄ…zane jest ze zjawiskiem generowania potencjaÅ‚u czynnoÅ›ciowego przez neuron, w ogólnoÅ›ci natomiast odpowiada sytuacji, gdy ukÅ‚ad oscylujÄ…cy ma praktycznie natychmiastowy czas „relaksacji”. Mimo iż modele takie sÄ… mniej realistyczne (niż na przykÅ‚ad model neuronu Hodgkina-Huxley’a), to dziÄ™ki swej prostocie sÄ… one powszechnie rozważane.