WARSZTATY HURWICZOWSKIE II - Teoria Projektowania Mechanizmów
INFORMACJA WSTĘPNA
Jest to kontynuacja zainicjowanego w 2009 roku cyklu dorocznych konferencji poświęconych upamiętnieniu osoby i rozpowszechnieniu znajomości dorobku naukowego Leonida Hurwicza, laureata Nagrody im. A. Nobla w ekonomii z 2007, który studiował i mieszkał w Warszawie do 1938 roku, a w latach dziewięćdziesiątych XX wieku bywał w Warszawie częstym gościem. Hurwicza uważa się często i nie bez racji za jednego z pionierów stosowania ścisłego matematycznie podejścia do zagadnień ekonomicznych. Nagrodę Nobla otrzymał za fundamentalny wkład do teorii projektowania mechanizmów ekonomicznych (theory of the design of economic mechanisms). Teoria ta w istotny sposób wykorzystuje metody matematyczne z zakresu analizy funkcjonalnej, teorii równań różniczkowych, topologii różniczkowej czy układów dynamicznych. Hurwicz wniósł także istotny wkład do matematyki, w szczególności w zakresie programowania nieliniowego.
Pierwsze Warsztaty Hurwiczowskie odbyły się w dniach 2–3 października 2009 w Warszawie — w ich programie zawarta była uroczysta sesja poświęcona pamięci zmarłego w poprzednim roku Leonida Hurwicza, przeprowadzona w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, której honorowym doktorem był Hurwicz. Robocza część Warsztatów odbyła się w Międzynarodowym Centrum Matematycznym im. Stefana Banacha w Warszawie i zgromadziła ponad czterdziestu aktywnych uczestników. Warsztaty miały interdyscyplinarny charakter, na który złożyły się prezentacje obejmujące tematy od problemów makroekonomicznych do teorii gier i stochastycznej matematyki finansowej.
Zamierzeniem Warsztatów Hurwiczowskich 2010 jest stworzenie platformy spotkania przede wszystkim młodych badaczy z różnych ośrodków akademickich w Polsce i za granicą, którzy specjalizują się w matematycznym podejściu do teorii ekonomicznych, a w szczególności do teorii projektowania mechanizmów. Powinni oni odnieść wymierne korzyści z możliwości zaprezentowania wyników swoich badań przed audytorium złożonym z ekspertów zarówno w zakresie matematyki jak i ekonomii, a także osób stosujących podobne metody badawcze. Ponadto zyskają możliwość pogłębienia swojej wiedzy na temat fundamentalnych osiągnięć Leonida Hurwicza, które niestety pozostają w dużej mierze nieznane w Polsce. Organizatorzy Warsztatów mają też nadzieję przyczynienia się do popularyzacji wykorzystania matematyki do zagadnień ekonomicznych.
W programie Warsztatów Hurwiczowskich 2010 znajdzie się także wykład plenarny profesora Erica Maskina z Institute for Advanced Study w Princeton, który był współlaureatem Nagrody Nobla wraz z L. Hurwiczem w 2007. Jego wizyta w Warszawie jest organizowana przez Komisję Nadzoru Finansowego w Polsce.