Olimpiada Matematyczna

Sprawozdanie z XXI Austriacko-Polskich Zawodów Matematycznych



XXI Austriacko-Polskie Zawody Matematyczne odbyły się w Polsce, w Przysieku koło Torunia. Obie delegacje przybyły na miejsce zawodów 24 czerwca 1998 r. po południu i wyjechały 3 lipca.

Skład delegacji austriackiej: przewodniczący - prof. Gerd Baron, zastępca przewodniczącego - mgr Romana Schüssler, członkowie - Robert Aschenbrenner, Otmar Ertl, Peter Holy, Bernhard Kabelka, Helmar Lautscham, Doris Mühlgassner.

Skład delegacji polskiej: przewodniczący - dr hab. Wojciech Guzicki, zastępca przewodniczącego - dr Witold Szczechla, członkowie - Jakub Białogrodzki, Tomasz Dorau, Paweł Golonka, Łukasz Kamiński, Grzegorz Kapustka, Eryk Kopczyński.

Jury Zawodów, złożone z przewodniczących obu delegacji oraz ich zastępców, wybrało i zredagowało dziewięć zadań spośród propozycji zgłoszonych przez dwa uczestniczące państwa: sześć zadań na zawody indywidualne (które odbyły się 29 i 30 czerwca, cztery i pół godziny każdego dnia) oraz trzy zadania na zawody zespołowe (1 lipca, cztery godziny).

W zawodach indywidualnych nagrodzeni zostali uczniowie: Grzegorz Kapustka (48 pkt.), Eryk Kopczyński (39 pkt.), Łukasz Kamiński(32 pkt.), Jakub Białogrodzki (29 pkt.), ex aequo Robert Aschenbrenner i Bernhard Kabelka (po 26 pkt.), Otmar Ertl (23 pkt). Liczba możliwych do zdobycia punktów wynosiła 48. Pozostali uczniowie otrzymali dyplomy uczestnictwa.

W zawodach zespołowych drużyna polska uzyskała znacznie lepsze wyniki i Jury Zawodów z udziałem przewodniczącego honorowego, którym był prof. Daniel Simson (Dziekan Wydziału Matematyki Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu) jej przyznało zwycięstwo.

Organizacja zawodów była doskonała. Obie delegacje były zakwaterowane w hotelu Daglezja należącego do Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Przysieku. Standard zakwaterowania i wyżywienia był na wysokim poziomie hotelowym. Zawody odbywały się w salach konferencyjnych Ośrodka Doradztwa Rolniczego, w bezpośrednim sąsiedztwie hotelu. Czas poza zawodami był wypełniony doskonale prowadzonymi wycieczkami. Uczestnicy Zawodów zwiedzili Toruń, obserwatorium astronomiczne w Piwnicach, Chełmno, Malbork, Radzyń Chełmiński, Golub-Dobrzyń i Brodnicę. W niedzielę 28 czerwca uczestnicy Zawodów wzięli udział w biegu na orientację. W wolnych chwilach rozgrywano mecze w piłkę nożną na pobliskim boisku.

Uroczystość ogłoszenia wyników, wręczenia nagród (notesy elektroniczne), pucharu dla zwycieskiej drużyny oraz upominków dla wszystkich uczestników odbyła się 2 lipca w sali Domu Kopernika w Toruniu z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratora Oświaty w Toruniu. Na zakończenie uroczystości przewodniczący delegacji austriackiej przekazał Polakom tradycyjne zaproszenie na kolejne (dwudzieste drugie) Austriacko-Polskie Zawody Matematyczne, które odbędą się latem 1999 roku w Austrii. Po uroczystości uczestnicy Zawodów zwiedzili Muzeum Kopernika i udali się na uroczysty obiad na zaproszenie Prezydenta Torunia, po którym odbyli krótką przejażdżkę statkiem po Wiśle.

Jeszcze raz chciałbym podkreślić doskonałą organizację Zawodów, dbałość o doskonałe samopoczucie uczestników i niezwykle miłą atmosferę w czasie Zawodów. Z pewnością zawdzięczamy ją Organizatorom: Kuratorium Oświaty w Toruniu, a w szczególności panu mgr Czesławowi Stawikowskiemu i jego współracownikom.


Przewodniczący Delegacji Polskiej

Wojciech Guzicki