Olimpiada Matematyczna  

Sprawozdanie z XXII Austriacko-Polskich Zawodów Matematycznych

XXII Austriacko-Polskie Zawody Matematyczne odbyły się w Austrii, w Spittal nad Drawą. Delegacja polska przybyła do Austrii pociągiem 27 czerwca 1999 r. rano i wyjechała nocnym pociągiem 6 lipca.

Skład delegacji austriackiej: przewodniczący - prof. Gerd Baron, zastępca przewodniczącego - mgr Romana Schüssler, członkowie - Peter Holy, Helmar Lautscham, Philipp Puffer, Andreas Razen, Gregor Stritzinger, Markus Windisch.


Skład delegacji polskiej: przewodniczący - dr hab. Wojciech Guzicki, zastępca przewodniczącego - dr Witold Szczechla, członkowie - Jakub Gismatullin, Artur Jeż, Maciej Mostowski, Piotr Przytycki, Piotr Sadowski, Stanisław Skowronek.

Jury Zawodów, złożone z przewodniczących obu delegacji oraz ich zastępców, wybrało i zredagowało dziewięć zadań spośród propozycji zgłoszonych przez dwa uczestniczące państwa: sześć zadań na zawody indywidualne (które odbyły się 30 czerwca i l lipca, cztery i pół godziny każdego dnia) oraz trzy zadania na zawody zespołowe (2 lipca, cztery godziny).

W zawodach indywidualnych nagrodzeni zostali wszyscy uczniowie, którzy rozwiązali bezbłędnie co najmniej dwa zadania, wymienieni w kolejności według liczby zdobytych punktów:

Liczba możliwych do zdobycia punktów wynosiła 48. Pozostali uczniowie otrzymali dyplomy uczestnictwa.

W zawodach zespołowych drużyna polska rozwiązała bezbłędnie wszystkie trzy zadania. Drużyna austriacka rozwiązała zadanie pierwsze, uzyskała częściowe wyniki w zadaniu drugim i nie rozwiązała zadania trzeciego. Jury Zawodów z udziałem przewodniczącego honorowego, którym był dyrektor Bundesgimnasium w Spittal, mgr Hermann Walder, uznało, że znacznie lepsze wyniki uzyskała drużyna polska i jej przyznało zwycięstwo.

Organizacja zawodów była doskonała. Obie delegacje były zakwaterowane w trzygwiazdkowym hotelu Ertl w Spittal. Zawody indywidualne odbywały się w hotelu, zawody zespołowe w szkole oddalonej od hotelu o ok. 10 minut piechotą. Czas poza zawodami był wypełniony doskonale prowadzonymi wycieczkami. Uczestnicy Zawodów wzięli udział w kilku wycieczkach. Pierwszego dnia udali się na wycieczkę rowerową w okolice Spittal. We wtorek odbyliśmy wycieczkę w góry: wjechaliśmy kolejką linową na wysokość 2250 m. npm., a następnie weszliśmy na szczyt Grofies Reißeck (2965 m. npm.). Było to niewątpliwie najwyższe (!) osiągnięcie wszystkich uczestników Zawodów. W dniach zawodów po południu zawodnicy wyjeżdżali na krótkie wycieczki w okolice Spittal (wycieczka statkiem po jeziorze Millstattersee, wycieczka do Klagenfurtu). W sobotę 3 lipca pojechaliśmy w okolice Großglockner i odbyliśmy wspólnie wycieczkę na lodowiec Pasterze. W niedzielę 4 lipca zwiedziliśmy katedrę romańską w Gurk, zamek Hochosterwitz i katedrę gotycką w Maria Saal.

Uroczystość ogłoszenia wyników, wręczenia nagród (wysokiej klasy kalkulatory programowane), pucharu dla zwycięskiej drużyny oraz upominków dla wszystkich uczestników odbyła się 5 lipca w sali posiedzeń Rady Miejskiej Spittal, w zamku Porcia z udziałem przedstawicieli władz lokalnych. Na zakończenie uroczystości przewodniczący delegacji polskiej przekazał Austriakom tradycyjne zaproszenie na kolejne (dwudzieste trzecie) Austriacko-Polskie Zawody Matematyczne, które odbędą się latem 2000 roku w Polsce.

Po uroczystości zakończenia Zawodów obie drużyny rozegrały mecz w kręgle w miejscowej kręgielni. Wygrała drużyna austriacka.

Przewodniczący Delegacji Polskiej:
Wojciech Guzicki