Olimpiada Matematyczna  

XXIII Austriacko-Polskie Zawody Matematyczne Sprawozdanie

Gospodarzem XXIII Austriacko-Polskich Zawodów Matematycznych była Polska, a patronem i głównym sponsorem - Ministerstwo Edukacji Narodowej. Organizacją i prze­prowadzeniem spotkania zajęło się Polskie Towarzystwo Matematyczne i jego agenda, Olimpiada Matematyczna.

Na miejsce zawodów wybrano Baranów Sandomierski, a dokładniej - ośrodek hotelowy na terenach słynnego, zabytkowego zamku, należący do Agencji Rozwoju Przemysłu w Warszawie. Uczestnicy przebywali tam od 25 czerwca do 3 lipca 2000r. Delegacja austriacka spędziła ponadto następne dwa dni w Warszawie i wyjechała 5 lipca.

Skład delegacji austriackiej:

przewodniczący - prof. Gerd Baron

wiceprzewodnicząca - mgr Romana Schüssler

zawodnicy - Franz Jungreitmayr, Helmar Lautscham, Doris Mühlgassner, Andreas Razen, Markus Windisch i Martin Windischer.

Skład delegacji polskiej:

przewodniczący - dr Witold Szczechla

wiceprzewodniczący - dr hab. Andrzej Fryszkowski

zawodnicy - Przemysław Broniek, Jakub Byszewski, Artur Jeż, Roman Łomowski, Marcin Sabok i Bartosz Sułkowski.

W imieniu Rzeszowskiego Oddziału PTM, funkcję organizatora pobytu pełnił mgr Waldemar Rożek. Tłumaczkami i opiekunkami grup były panie: Katarzyna Całka i Helena Papanaum.

Jury zawodów, złożone z przewodniczących i wiceprzewodniczących obu delega­cji, rozpatrzyło propozycje zadań przedstawione przez obie strony i wybrało dziesięć z nich, które następnie zredagowało w dwóch językach. Zawody indywidualne odbyły się 28 i 29 czerwca i polegały na rozwiązywaniu każdego dnia trzech zadań w ciągu 4,5 godziny. Natomiast w zawodach drużynowych (30 czerwca) tym razem były do rozwiązania cztery zadania w czasie 4,5 godziny - zamiast dotychczasowych trzech w czasie 4 godzin. Za każde zadanie można było otrzymać do 8 punktów.

W konkurencji indywidualnej Jury postanowiło nagrodzić ośmiu zawodników, przyznając im - wzorem klasycznych zawodów sportowych - medale. Wyniki są następujące:


Złoty medal:

Roman Łomowski (42 pkt.)

Srebrne medale:

Przemysław Broniek (35 pkt.)


Jakub Byszewski (33 pkt.)


Martin Windischer (32 pkt.)

Brązowe medale:

Marcin Sabok (27 pkt.)


Helmar Lautscham (26 pkt.)


Artur Jeż (24 pkt.)


Markus Windisch (22 pkt.)


Pozostałym zawodnikom przyznano za ich wyniki dyplomy uczestnictwa. Otrzy­mali je (wymienieni tu w kolejności alfabetycznej): Franz Jugreitmayr (12 pkt.), Doris Miühlgassner (16 pkt.), Andreas Razen (19 pkt.) i Bartosz Sułkowski (18 pkt.).

W konkurencji zespołowej po raz piąty z kolei zwyciężyła drużyna polska, zdobywając puchar ufundowany przez Ministra Edukacji Narodowej i ustalając wy­nik 23-letniej polsko-austriackiej rywalizacji na 14:9. Zgodnie z tradycyjną zasadą, decyzję o zwycięstwie drużynowym podjęło Jury pod kierownictwem honorowego przewodniczącego, którym w tym roku był prezes Rzeszowskiego Oddziału PTM, pro­fesor Jan Stankiewicz. Punktacja drużyn, z uwzględnieniem poszczególnych zadań, przedstawia się następująco:

1. Polska 29 pkt. (6, 8, 8, 7)

2. Austria 21 pkt. (6, 8, 3, 4).

Niewątpliwą atrakcją dla uczestników było zamieszkiwanie w otoczonym parkiem, XVI-wiecznym zamku, w którego zabytkowych salach odbywały się również same za­wody. Program turystyczny obejmował zwiedzanie zabytków Sandomierza oraz zamku w Lublinie, a także wycieczkę w Bieszczady na Połoninę Wetlińską. Duże wrażenie zrobiła Huta Stalowa Wola oraz skansen z czasów zaboru austriackiego w Sanoku. Dużym powodzeniem cieszyły się wycieczki na basen, gra w piłkę, bilard. W przed­dzień odlotu do Wiednia drużyna austriacka odbyła wycieczkę po Warszawie.

Dnia 3 lipca na Zamku w Baranowie miało miejsce uroczyste ogłoszenie wyników i rozdanie nagród, tradycyjnie zakończone uroczystym obiadem. Medalami dekorował za­wodników honorowy przewodniczący Jury, profesor Jan Stankiewicz. Puchar wręczała Wicekurator Oświaty Województwa Podkarpackiego, pani Alfreda Łoboda. Wszyscy zawodnicy otrzymali dyplomy, medaliści - nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy - upominki. Odczytano list okolicznościowy od Podsekretarza Stanu w MEN, pana Wojciecha Książka. Wygłoszono krótkie przemówienia. Przewodniczący delegacji au­striackiej (pełniący tę funkcję nieprzerwanie od 1978 roku), profesor Gerd Baron, za­prosił reprezentację naszego kraju do udziału w następnych, XXIV Austriacko-Polskich Zawodach Matematycznych, organizowanych w przyszłym roku w Austrii.

Imprezie towarzyszyło pewne zainteresowanie lokalnych środków masowego prze­kazu. Regionalna telewizja nadała krótki reportaż, a "Tygodnik Nadwiślański" zamieścił artykuł na pierwszej stronie. Całe zawody przebiegały w kameralnej, sportowej atmosferze i były bardzo udane.

Warszawa, 12 lipca 2000r.

Przewodniczący delegacji polskiej
dr Witold Szczechla