Regulamin studiów doktoranckich
1. PODSTAWA PRAWNA
Studia Doktoranckie prowadzone są przez Instytut Matematyczny Polskiej Akademii Nauk, zwanym dalej "IM PAN", na podstawie:
- Ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 roku o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. Nr 96, poz. 619 z późn. zmianami),
- Ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz.U. 2003 nr 65 poz. 595 z późn. zmianami),
- Ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 z późn. zmianami),
- Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 13 kwietnia 2016 r. roku w sprawie studiów doktoranckich oraz stypendiów doktoranckich (Dz. U. 2016 r, poz. 558),
- Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 1.09.2011 r. w sprawie kształcenia na studiach doktoranckich w uczelniach i jednostkach naukowych (Dz. U. Nr 196, poz. 1169).
2. ZAŁOŻENIA OGÓLNE
- Studia doktoranckie w IM PAN mają charakter stacjonarny.
- Studia doktoranckie są czteroletnie; w uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość przedłużenia studiów o rok.
- Nadzór merytoryczny nad studiami doktoranckimi sprawuje Rada Naukowa IM PAN. Nad przebiegiem i organizacją studiów doktoranckich czuwa komisja do spraw studiów doktoranckich powołana przez Dyrektora IM PAN po akceptacji przez Radę Naukową IM PAN.
- Dyrektor IM PAN, po zasięgnięciu opinii Rady Naukowej IM PAN powołuje i odwołuje kierownika studiów doktoranckich, który jest przewodniczącym ww. komisji.
- Studia doktoranckie w IM PAN są współfinansowane z dwóch rodzajów źródeł:
- studia finansowane ze środków na rozwój kadr naukowych otrzymywanych z ministerstwa przez IM PAN,
- studia, które odbywają się w ramach projektów współfinansowanych przez instytucje państwowe lub Unii Europejskiej.
W drugim przypadku uczestnicy studiów są zobowiązani przestrzegać regulaminów studiów doktoranckich w IM PAN oraz regulaminu danego projektu.
- Doktoranci studiują według indywidualnego programu studiów zatwierdzonego przez opiekuna naukowego i kierownika studiów doktoranckich opartego na harmonogramie studiów doktoranckich, który jest zawarty w Załączniku 1 do niniejszego regulaminu.
3. PRZYJĘCIA NA STUDIA DOKTORANCKIE
- Do studiowania na studiach doktoranckich może być dopuszczona osoba, która posiada tytuł zawodowy magistra lub równorzędny, uprawniający do podjęcia studiów doktoranckich oraz otwarcia przewodu doktorskiego.
- Do studiowania na studiach doktoranckich może być także dopuszczona osoba, która jest beneficjentem programu „Diamentowy Grant”, o którym mowa w art. 187a ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2012 r. poz. 572, z późn. zm.).
- Komisja do spraw doktoranckich pełni rolę komisji rekrutacyjnej, która przeprowadza rekrutacje na studia doktoranckie w IM PAN. Komisja ta podejmuje decyzje w sprawie przyjęcia na studia doktoranckie.
- Od decyzji komisji rekrutacyjnej służy odwołanie, w terminie czternastu dni od dnia powiadomienia o decyzji, do dyrektora IM PAN. Podstawą odwołania może być jedynie wskazanie naruszenia warunków i trybu rekrutacji na studia doktoranckie. Decyzja dyrektora jest ostateczna.
- Wyniki postępowania rekrutacyjnego są jawne.
- Postępowanie rekrutacyjne obejmuje dwa etapy: Kandydaci zagraniczni mogą być zwolnieni z egzaminu.
- złożenie dokumentów, które zostaną wstępnie rozpatrzone przez komisję,
- egzamin ustny przed komisją, którego zasady i wymagania określone są w Załączniku 2 do niniejszego regulaminu.
- Kandydaci zagraniczni mogą być zwolnieni z egzaminu.
- Warunkiem przyjęcia na I rok studiów doktoranckich jest pozytywny wynik postępowania rekrutacyjnego.
4. STYPENDIUM DOKTORANCKIE
- Uczestnik studiów doktoranckich może otrzymywać stypendium doktoranckie.
- Decyzję o przyznaniu stypendium doktoranckiego i jego wysokości podejmuje Dyrektor IM PAN na wniosek doktoranta biorąc pod uwagę opinię komisji do spraw studiów doktoranckich.
- Dla studentów pierwszego roku opinia komisji oparta jest na wynikach egzaminu wstępnego, a dla studentów późniejszych lat, na wynikach egzaminów i zaliczeń objętych programem studiów oraz postępami w pracy naukowej i w przygotowaniu rozprawy doktorskiej.
- Doktorant składa wniosek o przyznanie stypendium doktoranckiego do kierownika studiów doktoranckich.
- Wniosek o przyznanie stypendium doktoranckiego zawiera:
- dane doktoranta: imię, nazwisko, numer PESEL, a w przypadku jego braku – numer dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz wskazanie roku studiów doktoranckich;
- opinię opiekuna naukowego albo promotora – w przypadku ubiegania się o stypendium na drugim i kolejnych latach studiów doktoranckich;
- informacje potwierdzające spełnienie kryteriów, o których mowa w punkcie 4.3.
- Stypendium doktoranckie jest przyznawane na okres 12 miesięcy i wypłacane, co miesiąc.
- W przypadku przedłużenia okresu odbywania studiów doktoranckich Dyrektor IMPAN może przyznać doktorantowi stypendium doktoranckie w tym okresie.
- W przypadku skreślenia doktoranta z listy uczestników studiów doktoranckich zaprzestaje się wypłaty stypendium doktoranckiego z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym decyzja o skreśleniu stała się ostateczna.
5. ORGANIZACJA STUDIÓW DOKTORANCKICH
- Pod koniec pierwszego roku studiów przed komisją do spraw studiów doktoranckich odbywa się egzamin kwalifikacyjny dla doktorantów krajowych i zagranicznych.
- Pozytywny wynik egzaminu jest warunkiem niezbędnym do kontynuowania studiów doktoranckich.
- Szczegółowy program zajęć doktoranta jest ustalany indywidualnie na każdy semestr (lub rok akademicki) przez opiekuna naukowego i zatwierdzany przez kierownika studiów doktoranckich.
- Rok akademicki rozpoczyna się 1 października danego roku kalendarzowego, zaś kończy się w dniu 30 września kolejnego roku.
- Zaliczenie semestru następuje na podstawie przedstawionej karty egzaminów i zaliczeń z podpisami prowadzących zajęcia lub w innej formie zgodnej z umowami pomiędzy uczelniami a IM PAN lub z wewnętrznymi procedurami IM PAN. Zaliczenie prowadzonych zajęć dydaktycznych następuje na podstawie zaświadczenia z uczelni.
- Do końca czwartego roku studiów doktorant powinien złożyć rozprawę doktorską wraz z opinią promotora oraz zdać egzaminy doktorskie z dyscypliny podstawowej, dyscypliny dodatkowej i języka obcego.
- Obrona pracy doktorskiej powinna nastąpić do końca odpowiedniego roku kalendarzowego.
- Szczegółowe zasady przeprowadzenia przewodu doktorskiego reguluje Ustawa o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz. U. Nr 65, poz. 595, z późn. zm.).
- Kierownik studiów doktoranckich, na wniosek doktoranta, po zasięgnięciu opinii opiekuna naukowego albo promotora, może przedłużyć okres odbywania studiów doktoranckich, zwalniając jednocześnie doktoranta z obowiązku uczestniczenia w zajęciach, w przypadku konieczności prowadzenia długotrwałych badań naukowych realizowanych w ramach tych studiów, łącznie nie dłużej niż o 2 lata.
6. OBOWIĄZKI I PRAWA DOKTORANTA
- Doktorant zobowiązany jest do:
- przestrzegania regulaminu studiów doktoranckich, realizacji programu i prowadzenia badań naukowych,
- afiliowania swoich publikacji i wystąpień mianem IM PAN,
- składania corocznych sprawozdań według wymagań IM PAN.
- Doktorant powinien prowadzić i aktualizować stronę internetową zawierającą informacje na temat zainteresowań i badań naukowych, jak również publikacji i wystąpień. Informacje z tej strony będą wykorzystywane przez komisję do spraw studiów doktoranckich przy opracowywaniu opinii dotyczącej przedłużenia stypendium.
- Doktorant niewywiązujący się z obowiązków może zostać skreślony z listy uczestników studiów. Decyzję o skreśleniu podejmuje kierownik studiów. Od decyzji tej służy odwołanie do Dyrektora IMPAN w ciągu czternastu dni od jej otrzymania. Decyzja Dyrektora jest ostateczna.
- Doktorantom przysługuje prawo, za zgodą kierownika i po uzyskaniu opinii opiekuna naukowego, do odbywania staży krajowych i zagranicznych oraz prowadzenia badań w krajowych lub zagranicznych jednostkach naukowych. Okres pobytu na stażu naukowym wlicza się do okresu odbywania studiów.
- Doktorant ma prawo do 8 tygodni przerwy wakacyjnej. Przerwę tę należy wykorzystać w każdym roku studiów w okresie wolnym od zajęć dydaktycznych.
- Kierownik studiów doktoranckich, na wniosek doktoranta, przedłuża ponadto okres odbywania studiów doktoranckich, zwalniając jednocześnie doktoranta z obowiązku uczestniczenia w zajęciach, w przypadku:
- czasowej niezdolności do odbywania tych studiów spowodowanej chorobą,
- konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny,
- konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem do 4. roku życia lub dzieckiem posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności,
- posiadania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
- łącznie nie dłużej niż o rok.
- Kierownik studiów doktoranckich, na wniosek doktoranta, przedłuża dodatkowo okres odbywania studiów doktoranckich o okres odpowiadający czasowi trwania urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego oraz urlopu rodzicielskiego, określonych w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502, z późn. zm.), zwalniając jednocześnie doktoranta z obowiązku uczestniczenia w zajęciach.
- Doktoranci mogą korzystać z biblioteki IM PAN.
- Doktoranci mają prawo do zmiany opiekuna naukowego za zgodą kierownika studiów doktoranckich.
- Doktorant otrzymuje legitymację doktoranta, za którą IM PAN, zgodnie z przepisami pobiera opłatę.
- Doktoranci IM PAN tworzą samorząd, który może posiadać organy i wybierać przedstawicieli.
- Doktoranci, którzy otrzymali stypendium, mogą za zgodą kierownika studiów doktoranckich, pozostawać w stosunku pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy. Wykonywanie pracy nie powinno kolidować z zajęciami wynikającymi z programu studiów.
- Osoba przyjęta na studia doktoranckie nabywa prawa doktoranta z chwilą złożenia ślubowania, którego treść określa statut IM PAN.
7. OBOWIĄZKI KIEROWNIKA STUDIÓW I OPIEKUNA NAUKOWEGO
- Kierownik studiów doktoranckich:
- organizuje realizację programu studiów doktoranckich,
- dokonuje oceny realizacji programu studiów doktoranckich oraz prowadzenia badań naukowych przez doktorantów,
- zalicza doktorantowi kolejne lata studiów doktoranckich,
- utrzymuje bezpośredni kontakt z doktorantami oraz z ich opiekunami naukowymi w sprawach dotyczących realizacji programu studiów doktoranckich,
- sprawuje ogólną opiekę nad doktorantami, udziela informacji o przepisach dotyczących studiów doktoranckich i przyjmuje skargi i zażalenia.
- Opiekun naukowy:
- sprawuje opiekę nad pracą naukową doktoranta i wspiera doktoranta w jego samodzielnej pracy badawczej,
- z chwilą otwarcia przewodu doktorskiego powinien objąć promotorstwo pracy doktorskiej,
- przygotowuje, zgodnie z programem studiów, coroczne plany pracy doktoranta (plan badań naukowych, wyznaczenie wykładów, seminariów, materiałów do egzaminów itp.) i - poprzez stałe konsultacje - czuwa nad realizacją tych planów,
- opiniuje coroczne sprawozdania składane przez doktoranta i przedstawia opinie w sprawie otwarcia przewodu,
- ustala do końca I roku studiów podstawowe kierunki badań, których wyniki będą wchodzić w skład pracy doktorskiej.
- W przypadku niewłaściwego wypełniania obowiązków przez doktoranta opiekun naukowy składa szczegółowe uzasadnienie wniosku o skreślenie doktoranta z listy uczestników studiów doktoranckich do kierownika studiów doktoranckich.
- W przypadku zamierzonej dłuższej nieobecności opiekun naukowy jest zobowiązany wskazać osobę, która w czasie jego nieobecności będzie opiekować się doktorantem. O tym fakcie opiekun naukowy powiadamia kierownika studiów doktoranckich.
- Dla doktorantów, których opiekun naukowy nie jest pracownikiem IM PAN wyznaczony zostanie pracownik naukowy IM PAN pełniący rolę opiekuna dodatkowego. Do jego zadań należy opieka nad doktorantem w kwestiach organizacyjnych w IM PAN.
8. PRZEPISY KOŃCOWE
- Regulamin wprowadzony jest uchwałą Rady Naukowej IM PAN z dnia 20.10.2016 r.
- Traci moc dotychczas obowiązujący regulamin studiów doktoranckich z dnia 25.10.2012 r.
- Niniejszy regulamin posiada dwa załączniki: