JEDNOSTKA NAUKOWA KATEGORII A+

Zespoły i Centra Naukowe

Do Członków
Komisji Zastosowań Matematyki KM PAN

Wielce Szanowni Koledzy

Pragnę złozyć krótkie sprawozdanie z zebrania KZM, które odbyło się w Zakopanem w dniu 8.09.2009 r. w czasie trwania XXXVIII Konferencji Zastosowań Matematyki (KM PAN był jej współorganizatorem). Zebranie bylo otwarte, uczestnicy konferncji byli na nie zaproszeni.

Głównym punktem zebrania była dyskusja o programach nauczania matematyki stosowanej na uczelniach polskich, w szczególności Matematyki przemysłowej.

Przed dyskusją interesujący referat o Matematyce przemysłowej wygłosił prof. Andrzej Palczewski, członek naszej Komisji, zob. załączony plik. Po referacje odbyła się ożywiona dyskusja o Matematyce przemysłowej i programach nauczania matematyki stosowanej na uczelniach w Polsce.

Oto głowne punkty tej dyskusji:

  • Definicja Matematyki przemysłowej. W Polsce przyjęło się rozumieć jako zastosowania matematyki w technice, natomiast w Europie Zachodniej, a szczególnie w USA, rozumiana jest w szerszym zakresie i obejmuje takie działy jak matematyka finasowa, matematyka aktuarialna, obliczenia naukowe i inne.
  • Wprowadzenie do programow studiów z matematyki stosowanej wykładów z Matematyki przemysłowej i specjalizacji z matematyki przemysłowej. Na niektórych uczelniach taka specjalizacja już istnieje, chociaż nie zawsze cieszy się powodzeniem wśród studentow. Natomiast cieszą się powodzeniem zastosowania w finansach i ubezpieczeniach. Przyczyny braku zainteresowań wsród studentów zastosowaniami technicznymi mogą wynikać z klopotów w znalezieniu pracy z tą specjalizacją. Prowadzenie tej specjalizacji wymaga też kontaktów z przemysłem, o które nie jest łatwo. Wynikać to może z niskiej świadomości wsród przedstawicieli przemysłu o możliwościach matematyki stosowanej. Należy jednak te specjalizacje rozwijać mając na uwadze, że w niedalekiej przyszłości sytuacja w polskim przemyśle może się zmienić.
  • Ocena programów studiów z matematyki stosowanej. Były glosy że te programy są przeładowane tematami teoretycznymi, mniej w nich tematów związanych z rozwiązywaniem problemów praktycznych. Brakuje wykładow z modelowania matematycznego, szczególnie zjawisk z fizyki i nauk technicznych (na wielu wydziałach matematyki nie ma wykładow z fizyki czy mechaniki). Studenci powinni nauczyć się modelowania i symulownia różnych zjawisk z wykorzystaniem dostępnych na rynku pakietow (Mathematica, Matlab i innych), które nie zawsze są dostępne w uczelniach polskich.

W podsumowaniu dyskusji padały pytania co może zrobić KZM w dyskutowanej sprawie. Uczelnie są autonomiczne i mogą wprowadzać specjalizacje niezależnie od MNiSW. Rolą KMZ byłoby dotarcie z opinią o programach studiów z matematyki stosowanej, w szczególności z Matematyki przemyslowej, do wydziałów prowadzących studia z matematyki.

Serdeczne pozdrowienia

Maksymilian Dryja

Przepisz kod z obrazka

Odśwież obrazek

Odśwież obrazek