Witamy w Centrum Banacha!
Międzynarodowe Centrum Matematyczne im. Stefana Banacha jest integralną częścią Instytutu Matematycznego Polskiej Akademii Nauk (IM PAN). Służy jako otwarte miejsce współpracy dla matematyków z całego świata i stanowi platformę do organizacji różnorodnych wydarzeń naukowych. Centrum działa pod nadzorem naukowym Adama Skalskiego, Zastępcy dyrektora IMPAN do spraw naukowych.
Centrum Banacha jest członkiem ERCOM (European Research Centres on Mathematics), komitetu działającego przy EMS (European Mathematical Society), który zrzesza dyrektorów 35 wiodących europejskich ośrodków badawczych w dziedzinie matematyki. ERCOM dąży do stworzenia forum komunikacji i wymiany informacji pomiędzy członkami i EMS, wspierania współpracy i koordynacji działań, promowania zaawansowanego kształcenia matematycznego na poziomie europejskim, zwiększania rozpoznawalności EMS oraz rozwijania kontaktów z podobnymi instytucjami badawczymi w Europie i poza nią.
Dodatkowo, Centrum Banacha należy do konsorcjum International Mathematical Sciences Institutes (IMSI), co umacnia jego pozycję w globalnej społeczności matematycznej.
Główne formy działalności Centrum Banacha:
- Konferencje – trwające od tygodnia do miesiąca, gromadzące co najmniej 25 uczestników.
- Warsztaty – odbywające się przez jeden do dwóch tygodni, z udziałem mniejszych grup liczących od 10 do 25 uczestników.
- Grupy badawcze – składające się z 2 do 10 badaczy, skupione na wybranych zagadnieniach.
- Kolokwia Centrum Banacha – wykłady na wysokim poziomie, prowadzone przez wybitnych ekspertów we współpracy z Polskim Towarzystwem Matematycznym.
- Publikacje – Centrum wydaje serię Publikacje Centrum Banacha, renomowany zbiór materiałów konferencyjnych.
Wydarzenia organizowane przez Centrum Banacha odbywają się w Warszawie lub w Ośrodku Konferencyjnym IM PAN w Będlewie, niedaleko Poznania.
Instytuty należące do ERCOM wierzą, że różnorodność jest kluczowa dla osiągania doskonałości w naukach matematycznych i ich zastosowaniach. Otwarte są na uczestników ze wszystkich środowisk i aktywnie promują udział grup historycznie niedostatecznie reprezentowanych w matematyce, w tym kobiet. Instytuty ERCOM zobowiązują się do zapewnienia wspierającego i inkluzywnego środowiska, umożliwiającego wszystkim uczestnikom pełne wykorzystanie szans stwarzanych przez ich programy.